CAST

GBENGA AKINNAGBE

GEORGE

JACKSON RATHBONE

DOC

SHAWN-CAULIN YOUNG

CRYSTAL


KEIR O’DONNELL

Randy

RITCHIE MONTGOMERY

warden lack

ABRAHAM BENRUBI

TREE

RICK SHAPIRO

SHAKY-J

Ten-Twenty.jpg

THEODUS CRANE

TEN-TWENTY

Joe-HB-1-1024x819.jpg

JAMES MOSES BLACK

JOE

Butch-best-1024x683.jpg

GEORGE WILSON

BUTCH

Lucky-HB-1024x819.jpg

TOM PROCTOR

LUCKY

Sam-chow-hall-1024x819.jpg

BRYCE ROMERO

SAM

Brother-Art.jpg

DANE RHODES

BROTHER ART

JUSTICE LEAK

chase

MICHAEL BADALUCCO

SGT. COLBY

DANA GOURRIER

OFFICER FRANCINE

MARCUS LYLE BROWN

DEPUTY WARDEN COOPER

Officer-Paul.jpg

JAY HUGULEY

OFFICER PAUL

Officer-Katie.jpg

KERRY CAHILL

OFFICER KATIE

Gypsy.jpg

ROB MELLO

GYPSY

Harvey-Bloom.jpg

JAMES DUMONT

HARVEY BLOOM

Officer-Mike-1024x819.jpg

GARRETT KRUITHOF

OFFICER MIKE LEMON

Mary-Nancy-LaScala.jpg

NANCY LA SCALA

MARY

SHAUN BROWN

Bug

QUINTON AARON

k-rod

JAMIE KENNEDY

T.J.

BIG FREEDIA

DIXIE

Nurse-Claire.jpg

ANN CUSACK

NURSE CLAIRE

gabby-heart-baby-1.jpg

MASON O’SULLIVAN

GABBY

Wardens-1024x683.jpg

GARY GRUBBS

WARDEN MORRIS

Nurse-Rita-Officer-Paul.jpg

LARA GRICE

NURSE RITA

Taylor.jpg

BRIAN OERLY

TAYLOR

Vernon.jpg

JAMES W. EVERMORE

VERNON

silk2.jpg

 

 

CREW

ANGELA SHELTON

WRITER, DIRECTOR, PRODUCER

SCOTT PUTMAN

LINE PRODUCER

ALY DRUMMOND

CO-PRODUCER

JOHN DAVID ALLEN, ACE

EDITOR

JOHN JACKSON

CASTING

yolanda-2.jpg

YOLANDA MERCADEL

HAIR DEPARTMENT

JANNA-ROACH

JANNA ROACH

PROPERTY MASTER

DARRELL FOSTER

FIGHT COORDINATOR

nick.jpg

NICK KRAMER

A CAM 1ST AC

Gunnar-bw-819x1024.jpg

JONGUNNAR GYLFASON

STILL PHOTOGRAPHER

jay-weigel1-1.jpg

JAY WEIGEL

COMPOSER

SHAWN-CAULIN YOUNG

PRODUCER

KARL & LAURA KAIL

EXECUTIVE PRODUCERS

edited.jpg

KOLIE WEGNER BATES

CO-PRODUCER

NATE JONES

PRODUCTION DESIGN

ROBIN MATTHEWS

MAKE-UP DEPARTMENT

brad.jpg

BRADFORD JOHNSON

SET DECORATION

Dick-Hanson

DICK HANSON

SOUND MIXER

trenton.jpg

TRENTON MCRAE

GAFFER

Troy.jpg

TROY WAGNER

B CAM 1ST AC

Larry-Moss.jpg

LARRY MOSS

ACTING COACH

amy.jpg

AMY FRITZ

MUSIC SUPERVISOR

KIM BARNARD

PRODUCER & 1ST AD

MICHELE BORISLOW

EXECUTIVE PRODUCER

LEONIDAS JARAMILLO

CINEMATOGRAPHER

MICHELLE JONES

ART DIRECTION

claire_breaux.jpg

CLAIRE BREAUX

COSTUME DESIGN

Mary-Francis.jpg

MARY-FRANCIS PAGUAGA

SCRIPT SUPERVISOR

Jeff-D-HB.jpg

JEFFREY J. DASHNAW

STUNT COORDINATOR

Duane.jpg

DUANE COOPER

KEY GRIP

Thom-2.jpg

THOM VALKO

B CAM / STEADICAM OP

Andy-in-cell-mobile.jpg

ANDERSON DIXON

CONSULTANT

purple-robe-background-24x36-copy.jpg